Czy potrzebuję Heel Strap – tylny pasek wiązań ?
Heel Straps (HS), czyli tylnie paski wiązań, odpowiadające za trzymanie stopy w wiązaniu, dzięki czemu jesteśmy scaleni z deską tak jak na snowboardzie. Daje to nam lepszą kontrolę nad deską podczas skrętów, co szczególnie przydatne jest podczas skręcania z podnoszeniem przednich/tylnych kół, skoków z rotacją jak i hamowania.
Czy na początku zaczynać z HS czy bez ?
Ogólnie istnieją dwie „szkoły” : amerykańska, która z reguły nie używa HS oraz angielska szkoła, która uczy jazdy z HS. Riderzy w Polsce w znacznej większości preferują jazdę z HS.
HS nie używa się w landkit’ingu, szczególnie muszą o tym pamiętać początkujące osoby. Daje to możliwość natychmiastowego wyskoczenia z deski, w momencie złego zgrania tory jazdy z kit’em, co jeszcze częste podczas nauki.
Nauka jazdy bez HS w terenie, jest nieco bardziej ambitna i trudna, jednak gdy już się nauczymy jeździć bez HS, mamy techniczną przewagę, którą często można wykorzystać w konkurencjach freestyle jak i niektórych race’owych momentach, w których możemy sobie pomóc np. odpychając się jedną nogą (o ile jest to dozwolone na danych zawodach).
W Polsce zdecydowana większość osób woli jazdę z HS, które od samego początku dają duże możliwości wykonywania rotacji, skoków, gwałtownych slajdów bez uciążliwego wypadania stóp. Do rekreacyjnego jeżdżenia w terenie również zaleca się HS, dzięki lepszej kontroli nad deską, jazda staje się bardziej komfortowa i bezpieczna.
Jazda bez HS zalecana jest ewentualnie przy pierwszym kontakcie z deską, na łagodnych trawiastych stokach i przy niedużych prędkościach. Brak HS, pozwala na szybką ewakuację z deski. Sprawdza się to jednak przy małych prędkościach, nie zalecamy wyskakiwania przy prędkościach większych niż 10/15 km/h.
Wiązania bez HS, wymagają odpowiedniej techniki wpinania się. Po włożeniu stóp – wkładamy je na tzw. kaczkę, po zapięciu wiązań, przesuwamy palce stóp do wewnątrz. Dzięki profilowi, jakie mają wiązania stopa blokuje się w wiązaniach, dzięki czemu trzymania jest dużo lepsze.
Jak wpiąć się w wiązania prezentuje film, nakręcony przez Jonego Diurbę
Kontroli nad deską bez HS, można się nauczyć w tym samym stopniu jak z HS, czego dobrym dowodem jest wygrana Kody Stewarta, na mistrzostwach świata w boardercossie w Serbii w 2013 roku na bardzo szybkim i technicznie trudnym torze, gdzie cała czołówka, oprócz amerykanina jeździła z HS.
Kody Stewart na jednym z ostrzejszych zakrętów. WBMC Serbia 2013
Większość producentów desek sprzedaje kompletne deski bez HS, należy je dokupić osobno. Istnieje również możliwość dorobienia własnych HS z mocnego sznurka, rzepów, pasków, pamiętać jednak należy aby nasz HS był solidnie wykonany i nie zawiódł nas w czasie jazdy. Oryginalne HS posiadają zazwyczaj regulację, co przydatne jest w różnych sytuacjach.