Właściwe upadanie
W mountainboardingu, podczas upadku przed otarciami i stłuczeniami, chroni nas komplet ochraniaczy dlatego jest niezbędnym elementem garderoby każdego mountainboardera. Dzięki nim z wyglądających ciężko upadków z dużą prędkością można wyjść bez szwanku.
W mountainboardzie umiejętność właściwego upadania jest bardzo istotna ponieważ w przeciwieństwie do snowboardu mamy kontakt z ziemią, a nie ze śniegiem, który często amortyzuje upadki i możliwe jest łatwiejsze rozłożenie siły upadku przez ślizg.
Jak mówi przysłowie: „Jak się nie przewrócisz to się nie nauczysz”
Przede wszystkim gdy tracisz kontrolę nad deską i czujesz, że za chwile upadniesz:
- Staraj się maksymalnie obniżyć punkt ciężkości, poprzez kucnięcie na desce, staraj się utrzymać pozycje i znaleźć miejsce do wyhamowania, ewentualnie wykonać powerslide backside lub frontside.
- Jeśli wiesz że zaraz upadniesz, WYKORZYSTAJ OCHRANIACZE do pierwszego kontaktu z ziemi i staraj się wykonać slide jednocześnie na ochraniaczach kolan, łokci (z przedramieniem) i ochraniaczach nadgarstków.
- Daj się ponieść sile przeciążenia i staraj się ją wykorzystać do zredukowania siły uderzenia poprzez wykonanie slajdu w pierwszej kolejności na desce, następnie na ochraniaczach.
- Podczas upadku nie prostuj i nie usztywniaj ramion, aby nie przyjąć całego uderzenia na nadgarstki.
- W przypadku upadku na przód, staraj się przyjąć uderzenie równocześnie na ochraniacze nadgarstków, kolan oraz łokci (dlatego ważne jest aby ochraniacze łokci były z przedramieniem)
- W przypadku upadku na plecy/tyłek, staraj się delikatnie usztywnić kark i ciągnąć go do przodu, aby nie uderzyć głową o ziemię. Jednocześnie spróbuj podczas upadania obrócić się w taki sposób, aby rozłożyć uderzenie na jak największą powierzchnię ciała.
Na zdjęciu Rider ratujący się ochraniaczami łokci z przedramieniem.
Umiejętność właściwego upadania najczęściej wyrabia się z czasem, pamiętanie o podstawowych zasadach powinno przyspieszyć tą naukę.