Co to mountainboard/ing?

Co to mountainboard/ing?

Mountainboarding to sport wywodzący się z USA oraz UK jego początki zapisuje się na początek lat 90-tych. Twórcy zainspirowani snowboardem i deskorolką, chcąc przedłużyć sezon zimowy, uniezależniając się od śniegu, stworzyli właśnie mountainboard.

Film pokazujący jak wygląda mountainboard w Polsce okiem jednej z najstarszyvh polskich szkół ATB .

Mountainboard – inaczej zwany AllTerrainBoard (ATB), w budowie przypomina snowboard, osadzony na  dwóch truck’ach (osiach) z amortyzacją oraz 4 pompowanych kołach. Wielkość kół dopasowujemy do rodzaju terenu, uprawianej dyscypliny i własnych preferencji (od 8 do 10cali.)

Budowa mountainboardu:

budowa 1

Posiada wiązania, które pozwalają na jazdę w zwykłych butach sportowych. Można również zamontować wiązania snowboardowe, które pozwalają na jazdę w butach snowboardowych dla uzyskania lepszej stabilności. Zazwyczaj jeździ się w zwykłych butach typu skate lub butach za kostkę.

Jeśli deska posiada HS (Heel Strap) – tylny pasek wiązań, to jesteśmy „scaleni” z deską tak jak na snowboardzie. Często początkujący, a także freestylowcy nie używają HS’ów, co umożliwia wyskoczenie z deski oraz wykonanie dodatkowych tricków we freestyle’u.

Zalecamy jednak naukę z Heel Strapami, dobierając odpowiednio teren pod naukę.

FX-Pro-II-Heel-Strap-4

Deck/blat warunkuje typ naszej deski. Długość oraz flex (sztywność) dobiera się stosunkowo do wagi ridera i przeznaczenia. Dłuższe decki polecane są w dyscyplinach gdzie stabilność przy większej szybkości jest ważna (downhill, boardercross), a także osób wyższych, średniej długości decki polecane są do freestylu oraz freeridu, krótkie dla juniorów i jazdy rekreacyjnej.

91419-mbspro100tk2-top_and_bottom

Istotnym elementem deski są również Trucki – ich typ decyduje o skrętności i stabilności deski.  Dopasowuje się je do wagi ridera.

trucki

Wszystkie mountainboard’y mogą być wyposażone w hamulec typu V-brake lub hydrauliczny

 

hulce2

SZCZEGÓŁOWY OPIS KOMPONENTÓW MOUNTAINBOARDU