Jakie są dyscypliny ?

Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Mountainboardowego IMA (www.mountainboardworld.org wyróżnia się następujące dyscypliny:

1.Boardercross
2 Downhill
3.Freestyle
4.Slalom

BoarderCross – wyścigi odbywają się po 2-4 osoby po specjalnie przygotowanych torach ziemnych z przeszkodami (Bandy, rollery, stoliki). Często adaptuje się  rowerowe tory fourcrossowe. Bardzo interesująca dyscyplina, szczególnie dla osób lubiących sportową rywalizację, gdzie odpowiednia technika jazdy decyduje  o zwycięstwie.

Zawody Boardercrossowe przyciągają najwięcej zawodników,  a największa impreza boardercrossowa – Mistrzostwa Świata odbywają się w Serbii na piekielnie szybkim torze w miejscowości Bukovac, przyciąga Riderów z całego Globu.

W Polsce adaptuje się tory fourcrossowe, z ktorych większość znakomicie nadaje się do boardercrossu. Najbardziej popularne to tory w Szczawnie, Rybniku oraz w Warszawie.

Downhill – wyścigi odbywają się na czas lub ze startu wspólnego, najczęściej w terenie górzystym  (szklaki górskie, nartostrady).  Solidne protektory i dobrze dobrany sprzęt to podstawa, prędkości osiągane przez zawodników często przekraczają 50 km/h.

Obecnie w Polsce największa impreza downhillowa organizowana jest w Karpaczu, gdzie trasa w 2013r. liczyła ponad 5km długości.

Freestyleesencja mountainboardu, FS jak w każdym sporcie oznacza wolne ewolucje w powietrzu jak i na ziemi gdzie rywalizacja odbywa się na punkty. Freestyle dzieli się na Big Air – oceniane są skoki na jednej skoczni, a także Slopestyle – gdzie liczy się seria tricków na paru skoczniach lub railach, dropach etc. Tricki oceniane są przez minium 3 sędziów gdzie brane pod uwagę są:  wysokość, styl, trudność wykonanego triku, oraz lądowanie.

Slalom – wyścigi odbywają się na czas po wyznaczonej trasie pomiędzy bramkami lub pachołkami. Często rozgrywa się slalom Dual, czyli dwie równoległe trasy, gdzie rywalizacja przebiega do dwóch zwycięstw w systemie pucharowym.

Zawody przeważnie rozgrywane są na trawiastych stokach o małym i średnim nachyleniu. Dyscyplina polecana szczególnie dla osób początkujących, ponieważ do ukończenia biegu nie są wymagane duże umiejętności oraz przygotowanie fizyczne.