Różnice i podobieństwa z snowboardem ?

Odczucia z jazdy są podobne gdy jeździmy na rozkręconej desce mountainboardowej tzw. carvingiem na średnio nachylonych stokach. Podobna jest pozycja jak i praca mięśni, skręcamy przez przenoszenie ciężaru ciała z prawej na lewą stronę. (palce/pięty)

Jazda w trudnym terenie, takim jak tory boardercrossowe, różni się od jazdy na snowboardzie, ze względu na inne techniki skręcenia.

W snowboardzie często pracujemy/skręcamy tylną nogą przechodząc z krawędzie na krawędź. W mountainboardzie szybko oduczymy się tego manewru, częściej podnosząc przód deski/przednie tracki – jest to jedna z metod skręcenia. Wprowadzenie deski w ślizg nie jest takie łatwe jak na snowboardzie z wiadomego powodu, mountainboard posiada koła nie ślizg.

Mountainboard wymaga nieco większej siły,  lądowania podczas rotacji muszą być dobrze wykonane technicznie, „dokręcone”.

Mountainboard pomaga w wyczuciu równowagi i utrzymaniu odpowiedniej pozycji, jak również ułatwią dalszą naukę na snowboardzie ze względu na trening podobnych partii ciała. Mountainboard jest znakomitym narzędziem treningowym dla snowboardzistów, o ile wykorzystujemy deskę w odpowiedni sposób.